50-ta rocznica śmierci mjr. dr. Apoloniusza Zarychty

Dziś przypada 50-ta rocznica śmierci mjr. dr. Apoloniusza Zarychty. Według zamierzeń nielicznej „grupy inicjatywnej” miała zostać upamiętniona szeregiem wydarzeń, do których z różnych powodów nie doszło…

Mamy nadzieję, że przynajmniej niektóre z nich uda się jeszcze w tym roku zrealizować.
W planie było, m.in. :
1. umieszczenie pamiątkowej tablicy na ścianie domu przy ul. Jaracza 10
2. zorganizowanie okolicznościowej sesji informacyjnej w Muzeum im. J.Piłsudskiego w Sulejówku połączonej z pokazem łucznictwa, wystawą tematycznych rysunków i przekazaniem pamiątek zw. z A. Zarychtą (m.in. jego słynnego łuku),
3. zorganizowanie II Memoriału łuczniczego im. S. Patka i A. Zarychty (o I Memoriale: http://budojo.pl/…/10/17/memorial-im-s-patka-i-a-zarychty/),
4. wykonanie komiksu lub filmu rysunkowego poświęconego działalności A. Zarychty. Te prace wymagałyby znalezienia sponsora lub uruchomienia projektu celowego przez odpowiednie instytucje (np. IPN, MSZ, Min. Sportu, zainteresowane tematem placówki muzealne).
Jak wiadomo, obecna sytuacja nie sprzyja tego rodzaju inicjatywom. Projekt jest jednak, naszym zdaniem interesujący, ważny i posiadający duży potencjał medialny. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i starać się nadal pozyskać takich sprzymierzeńców, którzy zapewniliby nie tylko jego realizację ale również zadbaliby o jej jakość i społeczny odbiór.
Ten proces może jeszcze potrwać. O rozwoju sytuacji będziemy z przyjemnością informować.
Może doczekamy lepszych czasów, ale już teraz proponujemy uczcić prywatnie pamięć „wszechstronnego i zapomnianego geografa” zapalając wieczorem zwyczajową „białą świecę pamięci” zaś osobom praktykującym różne formy łucznictwa poświęcenie postaci Apoloniusza Zarychty – zasłużonego propagatora tej szlachetnej sztuki – najbliższego treningu strzeleckiego.
Zainteresowanych zapraszamy na nasze treningi, szczegóły na stronie http://budojo.pl/index.php/2022/03/01/kalendarz/ Zaawansowanym łucznikom przypominamy o otwartej stale strzelnicy w BUDOJO, gdzie znów zakwitły śliwy (umemi) i wiśnie (sakura).