Okmeidan w Budojo

W dniu 5 lutego 2022 r. na sobotnim treningu tradycyjnego łucznictwa tureckiego pojawiła się ekipa tureckiej telewizji.

Łucznik konny. Moneta z czasów panowania sułtana Rukn-ad Dina (1249-1265). Ilustracja zaczerpnięta z wymienionego artykułu.

Po pierwszym semestrze zajęć zorganizowanych we współpracy z Ambasadą Turcji i Ośrodkiem Kultury Tureckiej w naszym „tekye-i rumât”, na które zamienia się na kilka sobotnich godzin przestrzeń Budojo przybyli na trening pasjonaci tej starej, szlachetnej sztuki mogli pokazać swój kunszt. Pokaz ten, dzięki prowadzącemu zajęcia – p. Adamowi Radziunowi – jednemu z najbardziej w Polsce doświadczonych i cenionych łuczników tradycyjnych – spotka się z pewnością w „kraju czterech mórz” z uznaniem, a może nawet podziwem.

To ważne wydarzenie ma miejsce w czasie, gdy w Turcji obserwowany jest wzrost zainteresowania własną tradycją łucznictwa a jej renesans wspierany przez najwyższe władze państwowe.   Z tej okazji, za zgodą autora polecamy ciekawy tekst poświęcony historii praktyce tureckiego łucznictwa. Jego autorem jest dr Murat Özveri. Autorem tłumaczenia Leszek „Karibu” Sobalkowski.

Życzymy miłej lektury i jednocześnie zapraszamy do wspólnej praktyki w Budojo.

Link do tłumaczenia artykułu:   Murat Özveri „Tureckie łucznictwo tradycyjne cz1. – historia, dyscypliny, instytucje oraz aspekty mistyczne”