15-lecie Budojo – ciąg dalszy

Nasze świętowanie 15-lecia działalności Ośrodka Sztuk Japońskich BUDOJO połączone z 30-leciem Warszawskiego Stowarzyszenia Aikido-Aikikai i nawiązujące programowo do 100-lecia odzyskania przez Polską niepodległości oraz zbliżającego się 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych z Japonią zbliża się do półmetka.

Szereg  zróżnicowanych tematycznie wydarzeń,  zapoczątkował 22 września „Week-end z kyudo”, w ramach którego można było posłuchać interesującego wykładu p. Witolda Rychłowskiego, naszego kolegi i Prezesa Fundacji Umemi a następnie zapoznać się z terapeutyczną stroną japońskiej sztuki origami zaprezentowaną przez  p. Irenę Polewicz , doświadczonego pedagoga i instruktora Polskiego Centrum Origami.

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, co spowodowało, że zostały zorganizowane po raz kolejny już 21 października w ramach II Ursynowskiego Pikniku Łuczniczego i rozgrywanego w tym czasie korespondencyjnego łucznictwa tradycyjnego noszącego nazwę  turnieju Memoriału im. Stanisława Patka i Apoloniusza Zarychty.  Przebieg tego wydarzenia relacjonowaliśmy już wcześniej na naszych stronach. Dostępna jest też obszerna relacja przygotowana przez p. Łukasza Mocha , dziennikarza z Halo Ursynów.

W ostatni week-end  października (27 i 28.10) odbywało się w BUDOJO kolejne artystyczno-edukacyjne spotkanie w postaci warsztatów śpiewu gardłowego (alikwotowego).  Przygotował je p. Michał „Esz” Szerląg zapraszając do współpracy mistrza tej sztuki z Finlandii p. Imrę Peemota. Warsztaty miały charakter terapeutyczny i samo poznawczy a praca z oddechem i modulowanym odpowiednio własnym głosem była wyzwaniem i ciekawym doświadczeniem dla licznie przybyłych z całego kraju uczestników. W sobotni wieczór odbyła się  relaksacyjna i otwarta dla wszystkich chętnych jam session. Zabrzmiały szamańsko-transowe rytmy improwizowane z pomocą bębnów, aerofonów i instrumentów strunowych. Znów było magicznie.

Migawki z warsztatów można obejrzeć na facebook’u.

Obecnie, trwają jeszcze organizowane przez regionalne stowarzyszenia i kluby łucznicze korespondencyjne zmagania łuczników tradycyjnych. Zakończą się 30 listopada a już 1 grudnia br. odbędzie się w Muzeum Wojska Polskiego przewidywany w programie Panel dyskusyjny pt.  „Polska rycerskość i japońskie Bushido – polityka, duchowość, etyka, kultura fizyczna” z udziałem wybitnych znawców tematu.

Na początku grudnia (termin jest jeszcze ustalany ) odbędzie się uroczyste zakończenie obchodów 15-lecia działalności BUDOJO.  Ogłoszone zostaną wyniki Memoriału, nastąpi ceremonia wręczenia zwycięzcom poszczególnych konkurencji i uczestnikom nagród i pamiątkowych upominków a na zakończenie czekać będzie przybyłych kolejna orientalna uczta „dla ucha i ducha”. Ale o tym napiszemy następnym razem.