Świętujemy 15-lecie

Za nami dwa dni intensywnego świętowania 15-lecia Ośrodka Sportów Japońskich BUDOJO na warszawskim Ursynowie.

Wydarzenie, realizowane jako tzw.  „zadanie publiczne m.st. Warszawy w zakresie promocji KULTURY fizycznej, rekreacji i sportu” było okazją do spotkania osób zainteresowanych różnymi aspektami kultury orientalnej ze szczególnym uwzględnieniem Japonii.

W sobotę, 20 października br. odbywał się II Ursynowski Piknik Łuczniczy w ramach którego miały miejsce otwarte dla publiczności warsztaty łucznicze oraz korespondencyjny turniej nazwany Memoriałem im. S. Patka i A. Zarychty. Na terenie BUDOJO  uczestniczyło w nim mimo deszczu i chłodu ponad 20 łuczników reprezentujących różne tradycje, style i techniki łucznicze.

W tym samym dniu zdalny udział w Memoriale brali kyudocy z Poznania, Wrocławia i Rygi (Estonia). Dla wszystkich uczestników było to nowe i ciekawe doświadczenie. Jak napisał jeden z naszych kolegów z klubu Archerycon: „Wspólne strzelanie było nie tylko ciekawym przeżyciem z elementem rywalizacji, ale przede wszystkim doświadczaniem wspaniałej idei, która przyświeca japońskiej sztuce łuczniczej – kyudo – tj. Shin Zen Bi – czyli prawdy o naszym łucznictwie, pięknie tego sportu i dobrym życzeniu każdemu, kto podąża swoją łuczniczą ścieżką”.

W godzinach popołudniowych przy pełnej widowni wyświetlony został po raz pierwszy okolicznościowy film o BUDOJO przygotowany przez naszego kolegę Roberta Kawkę. Następnie  rozpoczęły się pokazy sztuk walki praktykowanych w OSJ BUDOJO. Publiczność nagrodziła wszystkich uczestników pokazów gromkimi brawami.

Pokazy zakończyły się przedstawieniem ciekawej formy tai chi z wykorzystaniem dwóch fletów shakuhachi i wykonaniem wspólnie z publicznością serii ćwiczeń chi kung.

O 19:30 rozpoczęła się część artystyczna wieczoru. Zainicjował ją  cieszący się szczególnym zainteresowaniem wśród najmłodszej publiczności występ adeptów „miecza świetlnego” z  współpracującej z BUDOJO  Akademii Sabre Arts.

Występ poprzedził krótką przerwę przeznaczoną na regenerację sił, poczęstunek, zwiedzanie mongolskiej jurty znajdującej się na terenie BUDOJO oraz przygotowanie sceny do kończącego ten dzień i jak zwykle magicznego koncertu w wykonaniu multiinstrumentalisty Lucjana Wesołowskiego i muzyków z zespołu „Orientacja na Orient”.

W drugim dniu świętowania, już w pięknej jesiennej scenerii odbył się zgodnie z planem pokaz wypalania ceramiki japońskiej – raku. Pani Joanna Nodzykowska-Szarkowska i Małgorzata Niękina z ursynowskiej Pracowni Ceramicznej Moja Lepa  przygotowały do wypalenia specjalnie na tę okazję piękne czarki do herbaty i okolicznościowy napis ceramiczny BUDOJO, który po wypaleniu został uroczyście „w-asfaltowany” przed wejściem do Ośrodka.

Równolegle odbywały się też inne, zaplanowane w programie działania:

– zorganizowany przez Fundację Umemi trening tradycyjnej, japońskiej szkoły łucznictwa i etykiety Ogasawara ryu (transmisja na żywo z Tokio),

– warsztat origami prowadzony przez p. Irenę Polewicz z Polskiego Centrum Origami.

Uczestnicy i goście BUDOJO mogli też spróbować swych sił w japońskiej grze strategicznej go, układać chiński tangram a także zapoznać się ze smakiem różnych herbat w wypalonych wcześniej czarkach.

Głównym punktem popołudniowego programu była kolejna konkurencja łucznicza rozgrywana w ramach ww. Memoriału im. S. Patka i A. Zarychty a mianowicie korespondencyjny turniej Shihan Mato, w którym uczestniczyli łucznicy z Warszawy, Łodzi, i Krakowa a także dalekiej Australii i Taiwanu. Turniej był ostatnim punktem tego bogatego w atrakcje week-endu w BUDOJO.

Świętujemy jednak nadal nasze 15-lecie, czekamy na wyniki korespondencyjnych zmagań łuczniczych, nie ustajemy w treningach i  doświadczaniu emocji.

Dlatego już teraz zapraszamy na kolejny, mamy nadzieję równie interesujący „orientalny” wieczór w BUDOJO.

Już 27 października ok. godz. 20:15 na zakończenie pierwszego dnia zamkniętych dla publiczności

wokalnych warsztatów tuwińskiego śpiewu gardłowego z udziałem mistrza Imre Peemota odbędzie się otwarta dla wszystkich zainteresowanych relaksacyjna, etniczna sesja improwizacyjna (jam session).

Śpiew gardłowy lub inaczej alikwotowy – to technika wokalna rozpowszechniona przede wszystkim wśród ludów reprezentujących tzw. „cywilizacje Wielkiego Stepu”.  Możemy ją też usłyszeć w Afryce, Pn. Ameryce, na Sardynii i kilku innych miejscach rozsianych po całym świecie. Śpiew ten powstał poprzez naśladownictwo dźwięków natury (wiatru, wody, zwierząt…).

Polega na specjalnym wykorzystaniu  technik oddechowych i użyciu strun głosowych, dzięki czemu możliwe jest  wydobycie niskich, szeroko brzmiących dźwięków położonych pozornie o oktawę niżej od dźwięku podstawowego. Przy innym ustawieniu aparatu mowy (jama ustna, krtań, gardło)  i wykorzystaniu rezonansu śpiewak może również wydobywać wysokie tony z dodatkowo wzmocnionymi alikwotami (składowymi dźwięku).

Głównym organizatorem warsztatów jest  i Fundacja Ananda a otwartej jam session Michał Esz Szerląg  i Robert Kawka.

Więcej informacji i link do wydarzenia na fanpage’u organizatorów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z ostatnich wydarzeń. Fotografie autorstwa Teresy Admiak z drugiego dnia można zobaczyć na stronie: https://photos.app.goo.gl/PfxDJgLwsz6nDotm7