Łucznictwo azjatyckie

Od dnia 03.10.2015 w każdy piątek w BUDOJO od godziny 18:30 do godziny 20:00 będą odbywać się zajęcia z łucznictwa azjatyckiego, zwane też łucznictwem wschodnim (strzelanie z ziemi z tzw. krótkiego giętego łuku, stanowiące przygotowanie do łucznictwa konnego :

 http://www.pslk.org/traktaty 

 

Łucznictwo wschodnie (azjatyckie)                         

 

Łucznictwo wschodnie, którym zajmujemy się od ponad dziesięciu lat wywodzi się z bojowego użycia łuku w minionych wiekach.

W przeciwieństwie do japońskiej sztuki łucznictwa kyudo, cechuje się dużą dynamiką strzelania w różnych kierunkach i odległościach. Do napinania łuku używamy techniki zekierowej, tj. naciągamy cięciwę przy pomocy kciuka. Technika ta uznawana za trudniejszą do opanowania niż klasyczna, pozwala jednak na pełną kontrolę nad strzałą, nawet podczas strzelania w dynamicznych sytuacjach, takich jak jazda konna czy bieganie.

Nasz system strzelania opieramy na dawnych przekazach tureckich i mameluckich, kiedy łucznictwo było istotną umiejętnością bojową. Dlatego też na zajęciach będziemy poruszać takie kwestie jak bezwzrokowe zakładanie strzały na cięciwę, strzelanie zza zasłony i w różnych pozycjach, etc. Jednak aby w pełni wykorzystać możliwości krótkich łuków bardzo ważna jest powtarzalność układu ciała podczas poszczególnych strzałów oraz całych sekwencji.