II Letnie Seminarium Budojo – Płock 2007

plock-2007

W dniach 12-18 sierpnia 2007 roku, w Płocku poraz drugi odbyło się Letnie Seminarium Budojo, którego głównym gościem był Inaba Minoru sensei.

plock-all-2007

Płockie seminarium odwiedziło, podobnie jak w zeszłym roku, liczne grono sympatyków budo (głównie aikido i Kashima Shin Ryu kenjutsu) w przekazie Minoru Inaba sensei. Przyjechali do nas adepci z różnych stron Europy (Francja, Niemcy, Hiszpania, Norwegia, Rosja, Wielka Brytania no i oczywiście Polska), a duża grupa uczestników znała się już z wcześniejszych obozów i stażów, więc dla wielu była to doskonała okazja poćwiczenia w gronie znajomych, jak i nawiązania nowych przyjaźni.

Oprócz senseia Inaby do Płocka przyjechało kilku jego asystentów, którzy na codzień ćwiczą w Shiseikan Budojo w Tokio. Dwoje z nich mieliśmy już okazję poznać na zeszłorocznym oobozie, a mianowicie: Miki Fukutoku sensei (6dan) oraz Ikuhiro Endo sensei (6dan). Pozostali asystenci to: Yasushi Watanabe sensei (6dan) i Tetsuya Udagawa sensei (5dan). Wraz z nimi przybyła grupa zawansowanych studentów budo: Hisashi Aoki (4dan), Daisuke Itabashi (3dan), Miho Kagimoto (2dan), Ayako Kitajima (1dan) i Yasushi Kurihara (1dan).

Ze względu na tak dużą grupę asystentów, zajęcia prowadzone były w inny sposób niż w rok wcześniej.  Sensei Inaba prowadził treningi ogólne (czyli dla wszystkich), a treningi poszczególnych grup prowadzone były przez asystentów pod stałym nadzorem senseia Inaby. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy (A,B,C). Do grupy A należeli instruktorzy, którzy mają swoje dojo; do grupy B – osoby zaawansowane w praktyce kenjutsu (była to najliczniejsza grupa i została podzielona na dwie mniejsze), a do grupy C – osoby średniozaawansowane. Ponieważ, aby wziąć udział w seminarium należało posiadać już pewne doświadczenie, wiedzę i umiejętności techniczne, naturalnym był brak grupy początkującej.Do każdej z grup (B1, B2 oraz C) sensei Inaba przydzielił po dwóch asystentów oraz kilku instruktorów z grupy A do pomocy, tak więc każdy ćwiczył pod bacznym okiem prowadzących.

Tematem seminarium było „Harai No Tachi” – oczyszczenie poprzez miecz, i w tym duchu pogłębialiśmy rozumienie 2 pierwszych serii kihon tachi i ura tachi. Sensei cały czas wzbogacał swoje nauczanie o elementy kultury i filozofii japońskiej oraz objaśniał budo szerzej niż poprzez miecz czy tai-jutsu, dając m.in. pokaz walki yari – długą włócznią.

Niezapomniane wrażenia pozostawił na uczestnikach również spływ kajakowy Skrwą Prawobrzeżną, oraz pożegnalne przyjęcie, gdzie wszyscy doskonale bawili się śpiewając i tańcząc, z Inaba sensei na czele.

Pełni nowej energii i wiedzy zaczynamy kolejny sezon i czekamy na III Seminarium w Płocku – być może już za rok… 🙂

 

{gallery}galerie/inaba-plock-2007{/gallery}