Kenjutsu

Kenjutsu w Budojo jest oparte na szkole Kashima Shin Ryu, która zrodziła się podczas okresu burzliwych wojen w średniowiecznej Japonii i zachowała ciągłość i wierność przekazu przez blisko już 500 lat.

Kenjustu w naszym dojo jest nauczane pod kierunkiem senseia Jerzego Pomianowskiego, który podczas wieloletniego pobytu w Kraju Wschodzącego Słońca  zgłębiał tajniki szkoły u Inaba Minoru sensei (ur. 1944) – bezpośredniego ucznia Kunii Zen’ya sensei, wybitnego mistrza miecza żyjącego na styku epok samurajskiej i współczesnej. Inaba sensei pogłębia studia nad Budo i Bujutsu nauczając w Meiji Jingu Budojo Shiseikan w Tokio. W tym miejscu, u senseia Inaby i jego uczniów, kształcą się również nasi instruktorzy prowadzący zajęcia kenjutsu: Adam Radecki, Grzegorz Kołak i Bartłomiej Gajewski.

Metodyka ćwiczeń z mieczem  pomaga rozwinąć zaangażowanie, precyzję i skoncentrowanie w dynamicznym ruchu. Ruch zawiera siłę i subtelność, umiejętność przechodzenia między rozluźnieniem i właściwie rozumianym spięciem. Trening akcentuje pracę na linii i względem linii, ruch spiralny, elastyczną i niską pracę nóg, wyprowadzenie i osadzenie ruchu w fizycznym i mentalnym centrum ciała. Rozwija poczucie dystansu oraz wyczucie czasu, zgranie z ruchem partnera. Kenjutsu buduje pewność siebie, spokój, zdecydowanie a zarazem wrażliwość i umiejętność bycia w kontakcie.

Pod względem technicznym Kashima Shin Ryu kenjutsu składa się z 40 kata ułożonych w 5 serii (Kihon Dachi, Ura Dachi, Aishin Kumi Tachi, Jissen Kumi Tachi, Kassen Dachi), grupy technik walki w zwarciu dążących do obalenia przeciwnika (‘tsubazeri taoshi’) oraz technik dobywania miecza i płynnego zadawania cięć (‘Batto jutsu’).

Sposób nauczania opieramy na metodologii stosowanej w Shiseikanie oraz naszych autorskich pomysłach wypracowanych poprzez lata pracy instruktorskiej. Poza poznawaniem zewnętrznej formy koncentrujemy uwagę na wewnętrznej treści kata oraz ćwiczeniach pomocniczych budujących fizyczne i mentalne podstawy ruchu.

Pozostajemy wierni oryginalnemu przekazowi uwzględniając psychospołeczne i kulturowe realia naszej części Europy.

Zapraszamy osoby dorosłe.