Ueshiba Morihei, twórca aikido, używał kilku różnych nazw na nauczany przez siebie system budo. W pierwszym okresie, gdy był bliskim uczniem Takedy Sokaku było to z pewnością Daito Ryu jujutsu. Z czasem jednak, gdy zaczął coraz bardziej się usamodzielniać i odkrywać swoją własną interpretację budo, zaczęły się pojawiać dwie nazwy, najpierw aiki bujutsu a potem w latach trzydziestych XX wieku aiki budo.
Istnieje kilka pojęć związanych z historią aikido, których prawidłowe wyjaśnienie i umiejscowienie tak w czasie jak też przypisanie określonym postaciom nastręcza wiele trudności nie tylko początkującym miłośnikom aikido. Najważniejszym i najstarszym pojęciem jest oficjalna nazwa szkoły, której mistrzem był Takeda Sokaku najważniejszy nauczyciel twórcy aikido, brzmi ona Daito Ryu. Dlatego też gdy mówimy dzisiaj o najbardziej pierwotnym przekazie technik, których nauczał Takeda Sokaku swoich najwierniejszych uczniów stosuje się określenie Daito Ryu jujutsu, które on sam w późniejszym okresie swojego życia zaczął nazywać Daito Ryu aiki jujutsu. Ta nazwa Daito Ryu aiki jujutsu stanowi oficjalną nazwę głównej linii przekazu szkoły Daito Ryu na której czele stoi obecnie Kondo Katsuyaki sensei, menkyo kaiden. Bezpośredni uczeń mistrza Takeda Tokimune syna Takedy Sokaku.
Mistrz Takeda Tokimune miał wielu uczniów , ale nie wszystkich nauczał oryginalnych technik Daito Ryu, które uważał za zbyt trudne i niebezpieczne przy szkoleniu ogólnie dostępnym. Dlatego też po wojnie stworzył i nauczał przez pewien czas „mieszanki” pod nazwą Daito Ryu aikibudo, gdzie łączył elementy Daito Ryu, Ono-ha Itto Ryu kenjutsu, aiki kenpo i Nihon Kendo Kata. W aikibudo zgodnie z nowym zwyczajem zaczęły być przyznawane stopnie Dan, których nie było w Daito Ryu aiki jujutsu.
Warto wspomnieć o istnieniu innej organizacji używającej podobnej nazwy, jest nią Nihon Daito Ryu Aikibudo Daito Kai, powstała ona z inicjatywy Kato Shigemitsu, który był uczniem Takedy Tokimune i jeszcze przed jego śmiercią w 1993 roku, oddzielił się i założył własną organizację. Jej główne dojo mieści się w Abashiri na Hokkaido. Istnieje jeszcze jedna problematyczna nazwa aikijutsu(aikijitsu), która przewija się tu i ówdzie, nie ma ona swojego historycznego rodowodu i jest współczesnym tworem pojawiającym się jako urozmaicenie oferty szkoleniowej niektórych instruktorów aikido. Czasem pojawia się w tekstach odnoszących się do Daito Ryu aiki jujutsu, jako mniej lub bardziej świadome uproszczenie, ale nie jest to poprawna nazwa.
Ueshiba Morihei, twórca aikido, używał kilku różnych nazw na nauczany przez siebie system budo. W pierwszym okresie, gdy był bliskim uczniem Takedy Sokaku było to z pewnością Daito Ryu jujutsu. Z czasem jednak gdy zaczął coraz bardziej się usamodzielniać i odkrywać swoją własną interpretację budo, zaczęły się pojawiać dwie nazwy najpierw aiki bujutsu a potem w latach trzydziestych XX wieku aiki budo. Z formalnego punktu widzenia ważna jest data 30 kwietnia 1940 roku kiedy to została formalnie zarejestrowana przez Rząd Japonii fundacja Kobukan (poprzedniczka fundacji Aikikai) w dokumentach rejestracyjnych pojawia się nazwa aiki budo. W tym samym czasie działa również organizacja rządowa pod nazwą Dai Nippon Butokukai, która zrzesza wszystkie sztuki walki .
Przedstawicielem Ueshiby do tej para rządowej organizacji był Hirai Minoru. Z jego osobą właśnie należy wiązać ostateczne ukształtowanie się nazwy aikido. Podczas jednego z oficjalnych spotkań tej organizacji w 1942 roku, dyskutowano potrzebę uporządkowania nazewnictwa systemów budo, delegaci zwrócili uwagę, że nazwa aiki budo może być myląca bowiem słowo budo oznacza w Japonii wszystkie sztuki walki. Hirai Minoru , jak twierdzą niektórzy badacze tematu, bez możliwości porozumienia się z O’sensei Ueshiba, zaproponował nazwę aikido, która została zaakceptowana i zapisana w protokole spotkania. Ueshiba Morihei gdy został później o tym poinformowany, przyjął z zadowoleniem nową, oficjalną nazwę swojego systemu i od tego czasu nauczanie Ueshiba Morihei nosi nazwę aikido.
Z dzisiejszego punktu widzenia pojawiają się zatem dwie grupy instruktorów aiki budo . Mogą to być osoby lub ich uczniowie, które w latach trzydziestych pobierały nauki u Ueshiby Morihei lub osoby, które po wojnie ćwiczyły pod kierunkiem Takedy Tokimune ewentualnie później pod kierunkiem jego ucznia Kato Shigemitsu. Jednak z punktu widzenia programu nauczania będą to aiki budo bardzo różniące się od siebie. Aiki budo Ueshiby to sztuka bardzo bliska klasycznym stylom współczesnego aikido, natomiast jak już wcześniej wspominałem aiki budo Takedy Tokimune to mieszanka Daito Ryu, kenjutsu i Nihon Kendo Kata.