W kwietniu 2008 r. na zaproszenie tworzącego się w tym czasie krajowego środowiska osób zainteresowanych praktyką kyudo przyjechali do Polski dwaj austriaccy nauczyciele tej sztuki: Diethard Leopold i Christian Ofenbauer. Odwiedzili wtedy warszawski Ośrodek Sportów Japońskich (OSJ) BUDOJO i Klub Kyudo Pabianice, którego członkowie przyczynili się do sukcesu pierwszego w Polsce stażu kyudo zorganizowanego w Centrum Zdrowia Psychicznego w miejscowości Jedlicze pod Łodzią.
W kolejnych latach obaj panowie odwiedzali nasz kraj wielokrotnie. Zapraszali również Polaków do kyudojo w Wiedniu. W czasie tych spotkań dzielili się chętnie swoją wiedzą i doświadczeniem, które stale wzrastało w wyniku ich własnej regularnej praktyki i studiów.
Ułatwiali też kontakty z europejskimi i japońskimi mistrzami kyudo. W ten sposób Austriacy stali się nie tylko „dobrymi duchami” i mentorami polskich kyudoków ale również wzorem postaw godnych naśladowania.
Cieszymy się, że w 10-tą rocznicę tamtej pamiętnej wizyty a także z okazji nadchodzącej 15-tej rocznicy działania Sekcji Kyudo w OSJ BUDOJO możemy za zgodą Dietharda Leopolda (obecnie 6 dan kyudo ANKF) udostępnić w tym miejscu i w szczególnym czasie polskie tłumaczenia dwóch tekstów jego autorstwa.
Pierwszy z nich to esej egzaminacyjny przygotowany w grudniu 2016 r. jako jeden z wymogów uzyskania tytułu kyoshi (stopień instruktorsko-mistrzowski). PDF
Drugi tekst zawiera dodatkowe rozważania techniczne zapisane w maju 2017 r. na temat osobistych doświadczeń Leopolda związanych z kyudo. PDF
Jesteśmy przekonani, że te opracowania będą dla nas wszystkich inspiracją do własnych poszukiwań i dalszego rozwoju na drodze kyudo.